Zimný spánok
Do zimného spánku upadá burunduk podľa teplôt v prírode od konca septembra po október. Ak ho chováte vo voliére v byte za normálnej prevádzky, môže sa stať, že nezaspí vôbec. Preto je lepšie chovať ho vo vonkajšej voliére alebo v nevykurovanej miestnosti či aspoň začiatkom októbra ho presťahovať do chladnejších priestorov. Mnoho dovezených zvierat v tom istom roku zaspí vďaka svojim biologickým hodinám aj pri bežnej izbovej teplote.
Pred zimováním by ste mali burundukom umožniť vhodným avýdatným kŕmením urobiť si dostatočné zásoby podkožného tuku. Ak zviera už zaspalo, alebo je z jeho správania zrejmé, že sa zaspať chystá (pospáva, je málo aktívny, pomaly reaguje na podnety), je lepšie ho preložiť do dobre zateplenej debničky (napr. vyplnenej senom ) a preniesť do chladnej miestnosti (napr. pivnica).
Vo vonkajšej voliére zimujúci burundukovia budú vďační za vhodnú zateplenú noru alebo búdku so vstupným otvorom v priemere 6cm. Ak ich chováte v chladnej miestnosti, nemusíte zvieratá už nikam prenášať, iba im dodať dobre vystlanú búdku. Nesmiete však zabudnúť na kŕmenie, pretože burunduk sa počas spánku budí a dopĺňa zásoby tuku. K napitiu mu bohato postačí jablko (radšej nenakrájané, aby sa nekazili) a k jedlu chlieb, zrno, orechy. V prírode si je schopný na zimu nazbierať až 4kg zásob. Kŕmenie pri kontrole dopĺňajte či obmieňajte za čerstvé. Kontrolu vykonávajte raz za 2-3 týždne, ale snažte sa pritom zvieratko nijako nerušiť.
Spiaci burunduk chladí v dlani, jeho teplota tiež tak všetky životné funkcie klesajú. Väčšinou si drží teplotu 8-10°C, ale môže klesnúť až na 2,8°C. Avšak pri prebúdzaní sa na kŕmenie jeho teplota vystúpi na bežnú letnú hodnotu 37-38°C. Tiež dýchanie sa pri hibernácii spomalí na minimum, 3-4 vdychy a výdychy za minútu poklesnú tiež až na jeden vdych a výdych za 2-4 minúty. Spiaci burunduk je schúlený do klbka, pričom má hlavu skrytú medzi zadnými nohami a chvost obtočený okolo tela. Zobuďte na jar postupným zvyšovaním teploty, vo vonkajšej voliére si zvieratá samé určujú režim.
Zdroj: http://hlodavce.zvieratadoma.sk