Rozmnožovanie
Kde rodiť:
Ak sa chcete pokúsiť o odchov mláďat, musíte mať k dispozícii ďalšiu klietku ako pôrodnicu. Klietka by mala mať všetky steny kryté pred prievanom a minimálna vzdialenosť medzi mrežami, aby sa mláďatá nedostali von. Do klietky umiestnite striešku s postranným vchodom a stelivo, aby si samička mohla urobiť hniezdo.
Ako prebieha párenie:
Párenie prebieha od konca decembra do marca. Pár by tak po túto dobu mal byť spolu a mali by sa dobre poznať, inak hrozí že dôjde k bitke. Nikdy nedávajte samca k samičke do klietky, je to jej teritórium a samca by považovala za votrelca. Najlepšie je pustiť ich oboch prebehnúť po miestnosti. Keď sa samica cíti pripravená na párenie, vydáva piskľavý zvuky. Po párení je od seba oddeľte, pretože samica môže byť agresívna. Hneď potom dajte samicu späť do klietky alebo pôrodnice.
Gravidné samice:
Gravidita trvá 29-32 dní. Gravidnej samicu je potrebné podávať kŕmenie čo najbohatšie na vitamíny, vápnik a soľ k olizovaniu. V túto dobu pije aj mlieko. Asi najvhodnejšie je kravské mlieko s obsahom tuku 7,5% riedené vodou, alebo odtučnené.
Pôrod:
V dobe okolo pôrodu nesmiete rušiť pokoj samice. Radšej sa držte ďalej od klietky, samice by vycítila nebezpečenstvo a mohla by mláďatá zožrať, alebo pokúsiť sa ich preniesť na bezpečnejšie miesto, kde by prechladli. Ak vycítite, že sú mláďatá už na svete, v žiadnom prípade nesiahajte do podstielky , samica by zacítila cudzí pach. Samice môže porodiť až desať mláďat v jednom vrhu.
Vývoj mláďat:
Mláďatá sa rodia holé a so zavretými očami, očné viečka sú zrastené. Otvory uší sú ešte zatvorené a ušnice ťažko zreteľné. Majú ružovú kožu. Okolo 11. dňa sa objavuje jemná srsť a už aj náznak kresby pruhov. Asi po 18 dňoch sa otvárajú viečka. Kožúšok dostáva svoje sfarbenie, ešte ale chýba dlhé a hlavne našuchorené chlpy chvosta, ten vyzerá úplne lysý. Ušnice sa vzpriamujú. Zhruba v 3 týždňoch sa mláďatá snažia zjesť trochu mäkké krmivo okrem materského mlieka. Samice im kŕmenie prinášajú do hniezda, ale väčšinou sa ešte nedarí. Hniezdo stále neopúšťajú. Prvé výlety sa odohrávajú až v starobe cca 35 dní. V starobe cca 50 dní sú potom takmer odstavené od materského mlieka a schopná prijímať pevnú potravu.
Plne odstaviť sa môžu až v šiestom týždni.
Komentáre
Prehľad komentárov
zdravim, najde sa neaky chovatel ktory by mi poradil? mam velky vybeh (126x75x245cm) v ktorom sa nachadzaju traja burunduci (jedna samicka a dvaja samci). nie som si ista, ale je mozne ze samicka caka mlade.ak by sa postatsilo, ju oddelim, a krpci by mali uz tych 6 tyzdnov, mohla by som ich naspet vsetkych vypustit do toho vybehu? nespravia im ty starsi samci nic? alebo ake by bolo najvhodnejsi riesenie? celkom rada by som si neakych tych krpcov potom aj nechala.dakujem za kazdu odpoved. ozvyte sa mi prosim na mail po pripade, budem vdacna za radu :) niky.pacekova@gmail.com
mladata
(niky, 2. 12. 2014 15:07)