Ochorenia
Poranenia, úrazy
- Príčina: pohryznutie agresívnym spolubývajúcim, úrazy spojené s nepozornosťou chovateľa, ako je privretie, pád, odreniny o zle zabezpečené obydlia či dokonca pletivo, poranenia chvosta.
- Liečba: Ak má burunduk otvorenú ranu, je potrebné ho ihneď izolovať, v prípade hlbokej rany nechať ošetriť veterinárom. Malú ranu treba vydezinfikovať, zvieratko ponechať v kľude a teple. Veterinár môže odporučiť hojivú masť, pri čistení srsti si ju ale burunduk čoskoro olíže. Ranu sledujte, aby sa nezapálila, potom je návšteva zverolekára nevyhnutná.
- Príčina: Burundukovia ku zlomeninám neprichádzajú často, väčšinou až keď dopadne na tvrdú zem z veľkej výšky.
- Liečba: Zlomeninu ošetrí len zverolekár, je to však vzhľadom k malým rozmerom zvieratka dosť ťažké. Aj jeho neustála potreba udržiavať srsť v čistote nezaistí sadre, obväzom a podobným pomôckam na tele burunduka dlhú životnosť.
- Príčina: Prievan, prechladnutia vo vonkajšej klietke, u zápalu pľúc baktérie. Burunduk má výtok z nosa, ťažko až chrčivo dýcha, má zježenú srsť, je unavený a nepohyblivý, trpí nechutenstvom.
- Liečba: Vyhľadajte veterinára a burunduka umiestnite do tepla. Pomôže aj infračervená lampa umiestnená meter od klietky. V prípade zápalu pľúc lekár predpíše antibiotiká. Burunduka treba strážiť, aby mal dostatočný prísun tekutín, do ktorých môžete zamiešať vitamíny.
- Príčina: Vírusy a baktérie, rôzneho druhu, prevažne v tráviacej sústave. Prvotnými príznakmi sú zmeny v truse, naježená srsť, nápadné zmeny v správaní.
- Liečba: Zvieratko odneste k zverolekárovi, pri prevoze ho chráňte pred chladom. Vezmite so sebou aj vzorku trusu s močom. Diagnostika infektov zažívacieho traktu býva ťažká, preto sa postarajte, aby vzorky boli čo najviac sterilné.
- Príčina: Infekcia, nadmerné kŕmenie ovocím (jablko, slivky, ringloty), prípadne ako vedľajší príznak iného ochorenia. Trus je kašovitý a vodnatý, ritný otvor znečistený.
- Liečba: Na zastavenie hnačky môžete použiť Stolmisan, ktorý zakúpite v lekárni, pridaním do vody alebo mlieka. Nevyhnutná je suchá strava (napr. ovsené vločky) a dostatočné množstvo pitnej vody, aby sa zabránilo dehydratácii. Pri dlhotrvajúcej hnačke alebo nápadných zmenách trusu vyhľadajte veterinára.
- Liečba: Kliešťa odstránite klasickým spôsobom, ako u človeka. K dostatiu sú aj špeciálne pinzety na kliešte. Blchy a vši možno odstrániť zodpovedajúcim antiparazitním púdrom pre malé zvieratá. Vnútorné parazity diagnostikuje len zverolekár, na základe vyšetrenia trusu, a následne nasadí zodpovedajúcu liečbu.
Nikdy nechytajte burunduka za chvost. Koža na chvoste je veľmi jemná, ľahko sa poškodí a zostáva len pahýľ chvostových stavcov. Po zaschnutí si ho burunduk sám odhryzne. Tým stratí orgán na udržiavanie rovnováhy.
Zlomeniny
Prechladnutie, zápal pľúc
Infekčné ochorenia
Hnačka
Parazity
Napadnutie burunduka parazitom, či už vnútorným (pásomnica) alebo vonkajším (blcha, voš) je neobvyklé. Keďže sú burunduci veľmi čistotní a sami sa starajú o svoju srsť, nemôžu sa v nej parazity usadiť. Škrabanie u burunduka patrí k jeho starostlivosti o srsť. Avšak ak je burunduk chovaný vo vonkajšej záhradnej voliére, môže sa na neho prisať kliešť.
Zdroj: http://hlodavce.zvieratadoma.sk
Komentáre
Prehľad komentárov
Dobru deň kúpila som mláďa burunduka od chovateľa z vonkajšej voliery. Všimla som si,že sa cely trasie ked chodi , je ťarbavý a pada hlávkou vzad ako keby robil salta. Uz som písala s majiteľom povedal mi, že i jeho samicasa tak triasla i iné mláďatá ale že ich to prešlo. Vidím však, že to bude skôr neurologického pôvodu. Keď je voľné pusteny beha dookola vlastnej osi a hlavka je natocena do jednej strany . Môže byť dôvod, že si buchol hlavku??? Majiteľ mi ponúkol ak sa to nezlepší dá mi ďalšieho zadarmo . Ale ja sa o neho bojim, nechcem aby zomrel no pokiaľ viem veterinar s tým nepomôže. Čo môžem robiť?
Ďakujem za radu
Burunduk
(Martina , 15. 4. 2019 16:53)